Dieta oczyszczająca jelita

1 lutego 2019 Diety oczyszczające

Kamienie kałowe to trudne do wydalenia złogi kału, zalegające w końcowym odcinku jelita grubego. Ich bezpośrednią przyczyną są problemy z wypróżnianiem. Do powstawania zaparć prowadzi przede wszystkim nieprawidłowa dieta, brak aktywności fizycznej, zaburzenia hormonalne lub neurogenne, otyłość, leki spowalniające działanie przewodu pokarmowego lub przeszkody w obrębie jelit, takie jak guz. Kamienie kałowe sprawiają nie tylko dyskomfort, ale i bóle. Złogi mogą objawiać się brakiem możliwości wypróżnienia mimo parcia, braki wypróżnień przez kilka - kilkanaście dni, bóle brzucha i odbytu, wzdęcie brzucha, brak apetytu a także nudności i wymioty. Co zrobić, by się ich pozbyć?

 

Dieta oczyszczająca jelita ze złogów - z kamieni kałowych 


Na kilka dni przed rozpoczęciem diety wyeliminuj z jadłospisu ciężkie pokarmy posiadające sporą zawartość tłuszczu - fast food’y, bigos, golonkę, słodycze itd., a także używki - papierosy, alkohol, kawę czy herbatę. Pamiętaj również o zmożonym i częstszym piciu wody mineralnej. Jeśli cierpisz na dolegliwości układu pokarmowego, przed detoksem koniecznie skonsultuj się z lekarzem.

Przynoszącą najlepsze efekty dietą w oczyszczaniu jelit ze złogów jest dieta oczyszczająca jelita 3 dniowa. Stosując ją, należy trzymać się posiłków opartych na warzywach i chudych mięsach, same posiłki spożywać zaś 5-6 razy dziennie w regularnych odstępach czasu, najlepiej codziennie o tej samej porze. Kolacja powinna być zjadana ok. 3 godziny przed snem.

Jadłospis podczas diety oczyszczającej 3-dniowej musi obfitować w gotowane, duszone, grillowane lub pieczone w folii mięsa - koniecznie należy wystrzegać się tych smażonych. Warzywa i owoce warto wybierać - rzecz jasna - młode i świeże. Dzień powinno się rozpoczynać od szklanki wody, najlepiej wzbogaconej o dwie łyżeczki siemienia lnianego, wspomagającego skuteczne odchudzanie. Sam proces jedzenia musi odbywać się powoli - kęsy należy przeżuwać wolno i dokładnie, łapczywe konsumowanie jedzenia wiąże się bowiem z aerofagią, czyli połykaniem zbyt dużej ilości powietrza, co powoduje wzdęcia brzucha. Na temat zdrowych jelit i zbilansowanego odżywiania w trosce o nie dowiedz się na https://cateromarket.pl/blog/zdrowie-zaczyna-sie-od-jelit >>

dieta oczyszczająca jelita

By oczyścić jelita za pomocą diety 3-dniowej, należy w zupełności ograniczyć wodę gazowaną i inne gazowane napoje, a także alkohol (z naciskiem na piwo i czerwone wino). Zrezygnować powinno się również z produktów solonych, marynowanych i wędzonych, z mleka, serów, tłuszczów zwierzęcych (takich jak masło czy smalec), czerwonego mięsa (wołowina, wieprzowina)  i oczywiście ze słodyczy, cukrów (również soków owocowych) i jedzenia z puszki.

Wskazane są natomiast pełnoziarniste produkty zbożowe (np. makarony, brązowy ryż, razowe pieczywo), jogurty naturalne, ogórki i kiszona kapusta, owoce i warzywa (z wyjątkiem wzdymających, takich jak groch czy fasola, u niektórych także gruszki, śliwki i jabłka) oraz napary z ziół (mięta, lawenda, koper włoski) i niegazowana woda (co najmniej 2 litry dziennie!).

Dla bardziej wytrwałych doskonałym rozwiązaniem będzie dieta dr Dąbrowskiej.


Dieta oczyszczająca jelita - przepis 


Można pokusić się również o samodzielne przygotowanie napoju oczyszczającego jelita. Potrzebny będzie ci 1 zielony ogórek, jabłko, pół szklanki wody, 2 łodygi selera naciowego, sok z 1,5 cytryny i nieco natki pietruszki. Dobry wywar przyrządzisz także z 3 liści jarmużu, 3 plastrów ananasa i jabłka, lub z 1 pomarańczy, połowy cytryny, połowy szklanki wody, 150 gramów arbuza i listków świeżej mięty.

1 lutego 2019 Diety oczyszczające

0 Komentarze