Równowaga kwasowo-zasadowa - jak ją utrzymać?

13 marca 2019 Naturalne metody

pH naszego ciała ma odczyn lekko zasadowy, a utrzymanie jego właściwego stanu w organizmie wpływa na samopoczucie i zdrowie człowieka. Problem może się pojawić w przypadku osób starszych lub tych, które poprzez swoją codzienną dietę i niezdrowy styl życia, doprowadzają do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Jak rozpoznać zakwaszenie i co zrobić, by przywrócić właściwy stan pH w naszym organizmie?

Skutki zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej

Równowaga kwasowo-zasadowa w znacznym stopniu pozwala na prawidłowe funkcjonowanie układu immunologicznego oraz właściwe utrzymanie cholesterolu i cukru we krwi. Utrzymanie prawidłowego stanu pH w organizmie człowieka pozwala również na właściwą pracę serca i układu krążenia. Zaburzona praca układu odpornościowego sprawia, że jesteśmy zdecydowanie bardziej podatni na różnego rodzaju infekcje. Nieprawidłowy poziom cukru z kolei może doprowadzić do cukrzycy, określanej mianem jednej z najbardziej poważnych i groźnych chorób cywilizacyjnych w dzisiejszych czasach.

Zakwaszenie może doprowadzić także do obniżenia zawartości wapnia w naszym organizmie, czego skutkiem może być niestety osteoporoza. To tylko niektóre skutki zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej. Aby móc temu przeciwdziałać, należy postawić przede wszystkim na prawidłową dietę i zdrowy styl życia. Jak rozpoznać zakwaszenie organizmu? 

Zakwaszenie organizmu - jak je rozpoznać?

O zakwaszeniu organizmu należy mówić wtedy, gdy mamy do czynienia ze zbyt kwaśnym pH moczu, krwi oraz jelit. O neutralnym pH mówi się wtedy, gdy wynosi ono 7,00. Każda wartość poniżej jest kwasowa, a powyżej zasadowa. Aby rozpoznać zakwaszeniu organizmu, należy przeprowadzić laboratoryjne badanie krwi oraz moczu. W aptekach dostępne są także specjalne testy, które pozwalają sprawdzić, czy nasz organizm jest zakwaszony.

O zakwaszeniu mogą świadczyć także pewne symptomy. Zalicza się do nich między innymi częste bóle głowy, drażliwość, kłopoty trawienne, przewlekłe zmęczenie, słabe włosy, bezsenność, łamliwe paznokcie czy skłonność do przeziębień.

Jak zadbać o równowagę kwasowo-zasadową?

Pierwszy krok do utrzymania równowagi kwasowo-zasadowej to przede wszystkim dbanie o prawidłową dietę na co dzień. Około 80% naszego menu powinny stanowić produkty zasadotwórcze, a jedynie 20% kwasotwórcze. W rzeczywistości jest niestety inaczej i proporcje te okazują się bardzo zaburzone. Aby zadbać o równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu, należy przede wszystkim ograniczyć spożywanie białej mąki, napojów gazowanych, słodyczy, kawy i makaronów na korzyść warzyw i owoców, a także gryki, migdałów i quinoi.

Jeżeli trudno nam całkowicie wyeliminować z codziennej diety produkty mocno zakwaszające organizm, dobrym rozwiązaniem może okazać się przyjmowanie specjalnych suplementów, które zawierają w swoim składzie niezbędne minerały. Do takich suplementów zalicza się między innymi proszki zasadowe z zawartością potasu, magnezu, cynku, wapnia i miedzi.

Kolejna ważna kwestia to aktywność fizyczna. Jest to jeden z najbardziej istotnych elementów, które mają wpływ na równowagę kwasowo-zasadową. Należy zapewnić sobie zatem regularny ruch. Warto także pamiętać o tym, że jednym z podstawowych czynników prowadzących do zaburzenia równowagi kwasowo-zasadowej, jest stres. Niekiedy trudno jest wykluczyć z życia wszystkie czynniki stresogenne, ale warto przynajmniej je ograniczyć, dostarczając sobie wiele okazji do relaksu i wewnętrznego wyciszenia.

13 marca 2019 Naturalne metody

0 Komentarze