Dieta Ewy Dąbrowskiej - najważniejsze zasady

18 stycznia 2021 Diety oczyszczające

Na stronie Cateromarket.pl, na której można zapoznać się ze zróżnicowaną ofertą wielu firm cateringowych, mnożą się zapytania o dietę Ewy Dąbrowskiej. Co ciekawe, ciągle jest ona uważana za kontrowersyjną. Ma wielu zwolenników, nie brakuje jednak również osób skłonnych raczej do krytycznych wypowiedzi na jej temat, Kilogramy zrzucają dzięki niej nie tylko celebryci, ale i ci, których nazywamy zwykłymi śmiertelnikami, eksperci podchodzą jednak do diety owocowo-warzywnej dość sceptycznie podkreślając, że nie jest ona najkorzystniejsza dla zdrowia.

Kim jest Ewa Dąbrowska?

Ewa Dąbrowska jest lekarzem, który edukował się w zakresie chorób wewnętrznych, znana jest jednak przede wszystkim jako autorka bardzo restrykcyjnej diety z grupy detoksykacyjnych. Zadaniem diet tego rodzaju jest skłonienie organizmu do korzystania ze zgromadzonych przez siebie zapasów, co będzie prowadzić między innymi do wydalania nadmiaru wody, a także do wydalania toksyn. Dieta propaguje też test, zarówno częściowy, jak i całkowity, reklamowany jako sposób na poprawę kondycji organizmu postrzeganego jako całość. Dieta powstała przede wszystkim w oparciu o dane zebrane przez samą swoją autorkę podczas pracy. Co ważne, Dąbrowska jest autorką jeszcze jednej diety. Ta nosi nazwę postu Daniela i jest zaliczana do półgłodówek. Również w tym wypadku celem diety jest oczyszczenie organizmu z toksyn oraz poprawa trawienia.

Przegląd założeń diety Dąbrowskiej

Osoby, które na Cateromarket.pl poszukują informacji o firmach przygotowujących menu oparte na diecie Dąbrowskiej zwykle chcą poznać także jej najważniejsze zasady. Dobrze jest więc pamiętać, że naczelna mówi o tym, aby sięgać jedynie po warzywa z niską zawartością skrobi oraz po niektóre owoce. Pozwala to, zdaniem autorki, nie tylko na oczyszczenie organizmu z toksyn, ale również na poprawę stanu zdrowia, a nawet na poprawę jakości snu. Autorka wspomina także o tym, że usuwając chore komórki diera może zapobiegać powstawaniu nowotworów i wielu innych chorób cywilizacyjnych.

Jeśli zatem mielibyśmy krótko podsumować założenia wspomnianej diety, najbardziej prawidłowa z pewnością wydałaby się ta jej definicja, która określa ją jako post owocowo-warzywny. Co ciekawe, początkowo dieta nie była wcale promowana jako ta, która pozwala na pozbycie się nadmiaru kilogramów. Ta jej funkcja pojawiła nieco później. Bez względu zresztą na to, jakie cele chce osiągnąć osoba, która poddaje się diecie, powinna liczyć się ona z tym, że przez cały czas trwania programu będzie jeść jedynie owoce i warzywa. Dąbrowska przestrzega też przed nieodpowiedzialnym postępowaniem po zakończeniu diety zwracając uwagę na to, że również na tym etapie nasze odżywianie powinno bazować na warzywach, owocach, ziarnach, orzechach oraz roślinach strączkowych. Dieta nie powinna się przeciągać, a optymalny czas jej trwania to sześć tygodni. Co warte podkreślenia, choć dzienna dawka kalorii nie powinna przekraczać 600, dieta powinna bazować na zasadzie spożywania pięciu posiłków – trzech głównych oraz dwóch dodatkowych.

O skuteczności diety nie przesądza zresztą jedynie właściwy dobór składników. Konieczne jest także ich odpowiednie przygotowanie, a co za tym idzie – troska o to, aby pożywienie było w jak najmniejszym stopniu przetworzone. Można decydować się zarówno na pieczenie, jak i na gotowanie na parze, nie zaleca się jednak stosowania soli, którą z powodzeniem mogą zastąpić naturalne zioła. A co pić? Zamawiając posiłki z Cateromarket.pl należy pamiętać o tym, aby popijać je wodą niegazowaną, naturalnymi, ziołowymi herbatami albo wywarami warzywnymi.

18 stycznia 2021 Diety oczyszczające

0 Komentarze