Dieta oczyszczająca - szkodzi czy pomaga?

9 czerwca 2022 Diety oczyszczające

Co to jest trucizna? Każda trucizna jest taka sama jak wszystkie trucizny. Tylko taka ilość substancji, która nie jest trująca (łac. Dosis facit venenum). Paracelsus Wiele osób szuka innych sposobów, aby schudnąć lub poprawić swoje zdrowie. Jednym z najpopularniejszych rozwiązań są diety oczyszczające. Zanim jednak zdecydujemy się na "detoksykację organizmu", zastanówmy się, czy warto.

NCEZ

Istnieje wiele metod oczyszczania organizmu, które można znaleźć w Internecie i które są proponowane przez producentów żywności i suplementów. Istnieje wiele opcji oczyszczania organizmu, w tym diety sokowe, diety warzywno-owocowe oraz diety, które koncentrują się na konkretnych rodzajach produktów, np. kaszach. Diety te mają kilka wspólnych cech: są niskokaloryczne, a czasem bardzo niskokaloryczne. Eliminują też całe grupy produktów spożywczych lub pokarmy. Wielu z tych diet towarzyszą różne suplementy diety. Tym koncepcjom dietetycznym często towarzyszą suplementy diety. Niestety, nie wszyscy, którzy je stosują, o tym pamiętają.

Toksyny i detoksykacja

Diety oczyszczające lub detoksykujące mają na celu pozbycie się toksyn z organizmu. Problem tkwi w znaczeniu słów "toksyna" i "detoksykacja", które są nadużywane przez producentów różnych produktów i autorów diet "odtruwających" organizm. Według słownika języka polskiego detoksykacja to "usuwanie substancji trujących" oraz "substancja chemiczna, która ma właściwości trujące dla innego organizmu". Toksyny to substancje, które mogą zostać usunięte z organizmu. Toksynami w medycynie często określa się substancje uzależniające, takie jak alkohol czy narkotyki. Proces detoksykacji polega na usunięciu ich z organizmu i oczyszczeniu go za pomocą podstawowych mechanizmów, takich jak pocenie się i oddawanie moczu.

W odniesieniu do diety oba terminy nabrały bardziej niebezpiecznego znaczenia. W tym kontekście używa się terminu "toksyny", który oznacza potrzebę oczyszczenia organizmu z różnych substancji znajdujących się zazwyczaj w żywności. Chcemy oczyścić nasze ciała z metali ciężkich, dodatków do żywności i innych nieokreślonych zanieczyszczeń.

Innym problemem jest to, że diety detoksykacyjne i producenci produktów detoksykacyjnych nie precyzują, od jakich toksyn można uwolnić nasze ciała. Nie wiemy, jak dieta lub suplement zadziała na nasz organizm i czy osiągniemy efekty deklarowane przez producenta.

Kto w ogóle potrzebuje detoksu?

Badania wykazały, że diety oczyszczające są popularnym sposobem na utratę wagi i poprawę nastroju. Czy jesteś zmęczony, przygnębiony, masz słabą koncentrację, kiepski stan żołądka i skóry lub jesteś niezadowolony ze swojego ciała? Diety oczyszczające opierają się na założeniu, że przyczyną Twoich dolegliwości mogą być toksyny znajdujące się w organizmie.

Ważne jest, abyś zdał sobie sprawę, że większość objawów nie jest specyficzna i może być wykorzystywana do diagnozowania wielu jednostek chorobowych. Nie muszą one mieć związku z toksynami. A co z toksynami? Skąd możemy wiedzieć, że jest ich za dużo i że nasz organizm nie jest w stanie sobie z nimi poradzić?

Przepis na detoksykację

Zły stan zdrowia może być spowodowany niewłaściwą dietą i, ogólnie rzecz biorąc, niehigienicznym trybem życia. Oto główne przyczyny złego samopoczucia: zbyt mała ilość snu, nadmierny stres i nieodpowiednie wybory żywieniowe.

Zanim wprowadzisz drastyczne zmiany w diecie lub rozpoczniesz oczyszczanie organizmu, koniecznie odwiedź lekarza i wykonaj niezbędne badania.

Mimo że badania wyszły w normie, nadal czujemy się fatalnie. Kolejnym krokiem jest zwiększenie aktywności fizycznej. "Regularnie" jest tu słowem kluczowym. Dwugodzinny i brutalny trening crossfit raz w tygodniu może nie być najlepszym rozwiązaniem. Może on być szokiem dla organizmu i powodować duży dyskomfort, zwłaszcza jeśli nie robiłeś go nigdy wcześniej. Aby zachować dobry stan zdrowia, należy codziennie zapewnić sobie co najmniej 30 minut aktywności fizycznej.

Warto przyjrzeć się jakości swojej diety i odpowiednio dostosować jej wartość energetyczną. Dobrym pomysłem jest także skorzystanie z pomocy dietetyka, ponieważ ułatwi to wprowadzanie zmian. Chociaż nie należy oczekiwać natychmiastowych rezultatów, w ciągu kilku tygodni powinno się zauważyć zmiany w samopoczuciu, stanie zdrowia i wadze.

Czy można przeprowadzić detoks za pomocą diety?

Niestety, cywilizacja wiąże się ze wzrostem ilości substancji chemicznych, na które jesteśmy narażeni. Jednak organizm ludzki wykształcił wiele mechanizmów eliminacji szkodliwych substancji. Procesy te zachodzą nieustannie w skórze, wątrobie, nerkach, wątrobie i przewodzie pokarmowym.

Czy detoksykacja za pomocą diety jest konieczna? Odpowiedź na to pytanie jest prosta. Organizm nieustannie się oczyszcza. Jeśli wszystkie narządy pracują prawidłowo, nie potrzebuje dodatkowego wsparcia w postaci diety czy suplementów diety. Ciało "oczyszcza się" poprzez wspomniane wcześniej mechanizmy, takie jak pocenie się, oddawanie moczu i kału. Procesy te służą do usuwania z organizmu potencjalnie szkodliwych substancji.

Czytaj również: Czy siłownia bez diety ma sens?

Składniki diety 

Zagrożenia związane z detoksem

Istnieją zagrożenia związane z dietami niskoenergetycznymi. Problemy te wynikają głównie z niskich wartości energetycznych, które często nie są adekwatne do stanu zdrowia, a także z niedoborów witamin i minerałów oraz makroskładników odżywczych (białek, tłuszczów i węglowodanów). Naukowcy ostrzegają, że długotrwałe, skrajne niedobory w diecie mogą prowadzić do niedożywienia, zaburzeń elektrolitowych, a w końcu do śmierci. Istnieje wiele przypadków śmiertelnych spowodowanych przypadkowym stosowaniem ekstremalnych kuracji oczyszczających.

Opisy przypadków klinicznych i badania pokazują również, że zwolennicy tego typu rozwiązań dietetycznych mogą być narażeni na ryzyko stosowania nadmiernych ilości leków moczopędnych, suplementów diety i środków przeczyszczających.

Wiele problemów zdrowotnych może być skutkiem długotrwałego niedoboru witamin i minerałów. Problemy skórne nie są spowodowane stopniowym oczyszczaniem organizmu, ale niedoborem pewnych składników i osłabieniem układu odpornościowego. Inne objawy niedoboru to zmęczenie, zawroty głowy i obniżona zdolność do podejmowania jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej. Diety niskoenergetyczne mogą powodować różne nieprawidłowe reakcje w organizmie.

Detoksykacja jest skuteczna

Istnieje tylko kilka publikacji naukowych i badań, które poruszają kwestię popularnych diet oczyszczających. Badania te, które wykazują korzyści dla organizmu wynikające ze stosowania tych diet, są często trudne do zinterpretowania i prowadzone na małych próbkach. Istnieją jednak pojedyncze badania, które zostały przeprowadzone głównie na zwierzętach i sugerują, że niektóre produkty, takie jak chlorella, wodorosty nori i kolendra, mogą pomóc w detoksykacji.

Trudno jest znaleźć dobrze przeprowadzone, randomizowane badania oceniające bezpieczeństwo i skuteczność różnych modyfikacji diety w detoksykacji u ludzi. W tej dziedzinie brakuje prac naukowych, co utrudnia dokonanie systematycznego przeglądu literatury. W związku z tym skuteczność tych diet pozostaje niepewna. Diety oczyszczające mogą także prowadzić do rozwoju i wystąpienia powikłań zdrowotnych z powodu eliminacji lub ograniczenia pewnych pokarmów.

Należy zauważyć, że nie przeprowadzono żadnych badań naukowych potwierdzających skuteczność diet oczyszczających w redukcji tkanki tłuszczowej. Chociaż nie ma wielu dowodów potwierdzających bezpieczeństwo stosowania tych diet, lista potencjalnych zagrożeń jest bardzo długa. Diety te nie są zalecane przez żadne towarzystwo naukowe. Warto poświęcić chwilę na zastanowienie się nad możliwościami, zanim wprowadzi się drastyczne zmiany do swojej diety.

9 czerwca 2022 Diety oczyszczające

0 Komentarze