Jakie badania powinny regularnie wykonywać kobiety?

25 kwietnia 2022 Naturalne metody

Każda kobieta powinna regularnie się badać. Niektóre wizyty u lekarza należy odbywać co najmniej raz w roku. Ważne jest, aby ich nie zaniedbywać i na bieżąco wiedzieć, co należy zbadać w jakim okresie życia.

Regularne badanie piersi

Każdy z nas chce być zdrowy. Mając dostęp do opieki medycznej, powinniśmy jak najczęściej z niej korzystać, robiąc podstawowe badania. Regularne wizyty u lekarza są ważne zwłaszcza w przypadku pań (dokładniej zdrowie kobiet opisują artykuły na www.jejzdrowie.pl). Jest wiele różnych kontroli, które musimy wykonywać co jakiś czas, jednak w przypadku kobiet niezwykle ważne jest cykliczne badanie piersi. Ta część ciała jest bardzo wrażliwa i mogą rozwijać się w niej różne zmiany. Regularne badanie piersi jest bardzo ważne w sytuacji, w której w rodzinie mieliśmy przypadki nowotworów. Odpowiednia profilaktyka to jednak podstawa w przypadku każdej kobiety.

Zasadniczo kontrola stanu piersi kojarzy się z mammografią, jednak warto zaznaczyć, że tego typu badanie wykonuje się tylko paniom po 40 a nawet 50 roku życia. Wcześniej, co roku powinno się robić klasyczne usg, które wykryje wszystkie zmiany. Jeśli podczas rutynowej kontroli wyczujemy pod palcami guzek, nie warto wpadać w panikę – może się okazać, że jest to naturalna struktura piersi, która w pewnym wieku jest czymś absolutnie normalnym.

Cytologia i usg

Cytologia to inne, bardzo ważne badanie, które kobiety powinny wykonywać co najmniej raz na trzy lata – tak naprawdę zaleca się jednak robienie ich raz na rok. Regularne wizyty u ginekologa pozwolą wykryć wczesne stadium raka szyjki macicy, który niestety jest u kobiet dość częstą przypadłością. Badanie polega na pobraniu materiału do badań laboratoryjnych, a sam proces trwa maksymalnie kilka minut. Powinno się wykonywać je co najmniej 4 dni przed lub po miesiączce, najlepiej jednak zrobić je w połowie cyklu.
Dodatkowo bardzo często lekarze wykonują także usg szyjki macicy, które pozwala na dokładniejsze zbadanie wszelkich ewentualnych zmian, jakie mogą zachodzić w organizmie kobiety. Obydwa badania są dostępne w ramach NFZ i należy dbać o to, aby były wykonywane regularnie.

Inne badania dla kobiet

Oprócz wskazanych powyżej badań niezwykle ważne jest, aby co jakiś czas robić kompleksowe badania moczu i morfologię. Jest to zalecane w przypadku każdej osoby, niezależnie od stanu jej zdrowia. Morfologia to podstawowe badania krwi, które są podstawą do sprawdzenia ogólnego stanu zdrowia, jednak warto w niektórych przypadkach poszerzyć je o bardziej specjalistyczne dociekania. Jeśli jesteśmy zmęczeni, warto sprawdzić poziom prolaktyny we krwi, a także zrobić badanie pod kątem obecności witaminy B czy D.

Już po 20 roku życia warto robić także lipidogram, czyli badania pod kątem zaburzeń gospodarki lipidowej i cholesterolu. Wizytę taką należy odbyć przynajmniej raz na 3 lata.
Jeśli jesteś pod stałą opieką lekarską, warto dokładniej zapytać o wymagane badania lekarza rodzinnego, do którego chodzisz na regularne wizyty. Specjalista podpowie, jakie badania należy wykonać w następnych miesiącach.

Artykuł partnera

25 kwietnia 2022 Naturalne metody

0 Komentarze