Soczewki o wydłużonej ogniskowej (EDOF/EDoF - Extended Depth of Focus) zapewniają wyraźne widzenie w zakresie od dali do średniego dystansu, łącząc w sobie zalety zarówno soczewek jednoogniskowych, jak i wieloogniskowych. Zapewnia one idealną równowagę między wolnością od okularów i mniejszą ilością efektów ubocznych.
Można także powiedzieć, że soczewki EDOF znajdują się “w połowie drogi” pomiędzy soczewkami wieloogniskowymi, które gwarantują dobre widzenie na wszystkie odległości (bliż, dal, oraz odległości pośrednie), a soczewkami jednoogniskowymi, które dają komfort widzenia albo do dali, albo do bliży.
Na czym polega działanie soczewek EDOF
Soczewki o wydłużonej ogniskowej działają poprzez załamywanie światła docierającego do środka ze średniej odległości i z daleka, i skupianie go w jednym ognisku na siatkówce. Pacjenci z soczewkami EDOF na ogół cieszą się dobrym widzeniem w nocy, co jest szczególnie ważne np. podczas prowadzenia samochodu. To właśnie wysoki komfort widzenia w dzień i w nocy przesądza o tym, że wielu pacjentów wybiera soczewki o wydłużonej ogniskowej. Soczewki EDOF to doskonały wybór dla osób, które, z uwagi na aktywny tryb życia, cenią sobie całkowitą lub prawie całkowitą wolność od okularów (możesz potrzebować okularów do czytania drobnego druku).
Komu warto polecić soczewki EDOF
- pacjentom, którzy chcą wyeliminować ryzyko występowania niepożądanych zjawisk świetlnych po zmroku (olśnienie, aureola)
- pacjentom, dla których mniej ważne jest widzenie do bliży (mogą korzystać z okularów), a ważniejsze widzenie na odległości pośrednie
- kierowcom zawodowym (gwarantują dobre widzenie skotopowe czyli nocne)
- pacjentom, którzy nie chcą płacić ceny soczewki wieloogniskowej, a chcą mieć lepsze widzenie niż w przypadku soczewki jednoogniskowej
- osobom chcącym utrzymać aktywny styl życia w podeszłym wieku
Warto również pamiętać o konieczności wykonania badań kwalifikujących do refrakcyjnej wymiany soczewki.
Zabieg refrakcyjnej wymiany soczewki zaleca się pacjentom z silną dalekowzrocznością, starczowzrocznością i astygmatyzmem, a w niektórych przypadkach także z krótkowzrocznością. CLE (clear lens extraction), jak sama nazwa wskazuje, to zabieg wymiany niezaćmionej soczewki na sztuczną.
Podczas zabiegu refrakcyjnej wymiany soczewki możliwe jest zastosowanie soczewki dobranej indywidualnie do potrzeb konkretnego pacjenta.
Artykuł partnera
Zostaw komentarz